Programme

All talks will take place in the MALL, at the School of Mathematics.
Abstracts of talks and posters.

  • 09:00-09:30   Registration – Opening of DART IX
  • 09:30-10:30   Emma Previato – Role of the Weyl Algebra in Complete Integrability [slides]
  • 10:30-11:00   Coffee break
  • 11:00-11:40   Oleg Sheinman – Construction of integrable systems by means of the technique of separation of variables [slides]
  • 11:40-12:20   Ian Marshall – Poisson structure on the space of polygons [slides]
  • 12:20-14:00   Lunch break
  • 14:00-14:40   Irina Kogan – Signatures of Algebraic Curves [slides]
  • 14:40-15:10   Peter Thompson – Commuting planar polynomial vector fields for conservative Newton systems [slides]
  • 15:10-15:40   Coffee break
  • 15:40-16:10   Varadharaj Ravi Srinivasan – Liouvillian solutions of nonlinear differential equations
  • 16:10-16:40   Wei Li – Applications of differential invariants to solving nonlinear partial differential equations
  • 16:40-16:50   Break
  • 16:50-17:20   Eleonore Faber – Integrable derivations of hypersurfaces in characteristic p
  • 17:20-17:50   Maxime Fairon – From double brackets to integrable systems [slides]
  • 18:00-19:00   Welcoming reception
  • 09:30-10:30   Alberto De Sole – Classical affine W-algebras for classical Lie algebras and associated integrable systems [slides]
  • 10:30-11:00   Coffee break
  • 11:00-11:40   Jing Ping Wang – PreHamiltonian and Nijenhuis rational difference operators
  • 11:40-12:20   Sylvain Carpentier – PreHamiltonian and Hamiltonian rational difference operators [slides]
  • 12:20-14:00   Conference photo & lunch break
  • 14:00-14:40   Omar Leon Sanchez – Effective bounds in the realm of differential polynomials [slides]
  • 14:40-15:10   Alice Medvedev – Algorithmic aspects of polynomial composition [slides]
  • 15:10-15:50   Coffee break & poster session
  • 15:50-16:20   Seiji Nishioka – Differential transcendence of solutions of difference Riccati equations [slides]
  • 16:20-16:50   Thomas Dreyfus – How to test that a special function is differentially transcendent?
  • 16:50-17:00   Break
  • 17:00-17:30   Andreas Maurischat – Difference Galois theory over non-Noetherian rings [slides]
  • 09:30-10:30   Emil Horozov – D-orthogonal polynomials, integrable systems and matrix models
  • 10:30-11:00   Coffee break
  • 11:00-11:40   Alexey Ovchinnikov – Elimination of unknowns in systems of differential-algebraic equations [slides]
  • 11:40-12:20   Gleb Pogudin – Elimination of unknowns in systems of difference equations [slides]
  • 12:20-14:00   Lunch break
  • 14:00-14:40   Vladimir Novikov – Integrability in 3D
  • 14:40-15:10   Paolo Rossi – Cohomological field theories and integrable systems
  • 15:10-15:40   Coffee break
  • 15:40-16:10   Aleksandr Buriak – A family of integrable hierarchies containing the discrete KdV and the Intermediate Long Wave hierarchies.
  • 16:10-16:40   Oleg Chalykh – Hypergeometric equation, Darboux factorisations, and bispectrality
  • 18:30-..........   Social dinner
  • 09:30-10:30   Julia Hartmann – Patching in Differential Galois Theory
  • 10:30-11:10   Michael Wibmer – Free differential Galois groups
  • 11:10-11:40   Coffee break
  • 11:40-12:20   Remi Jaoui – Disintegrated Differential Equations
  • 12:20-13:00   Vincenzo Mantova – Transseries, Hardy fields, and surreal numbers
  • 13:00-13:10   Closing of DART IX